GINOP-2.3.3-15-2016-00010
GINOP-2.3.2-15-2016-00013
GINOP-2.3.3-15-2016-00035
A számítógépes tomográfia (Computed Tomography, CT) elsősorban a radiológiai humán diagnosztikából ismert fogalom. Ugyanakkor, a technológia fejlődésének köszönhetően már elérhető a mikrométeres vagy pár száz nanométeres felbontás (mikro- vagy nano-CT), valamint a periódusos rendszer elemeinek többségének térbeli elhelyezkedése. Így a tomográfia napjainkban már az akadémiai alap- és alkalmazott kutatásokban is jelen van. A vizsgált minta méretéhez igazodó, automatikusan szabályozott mérési geometria, valamint a minta sűrűségének, jellegének megfelelően (a 20-190 kV tartományban) változtatható röntgensugár keménység átlagon felüli kontraszt elérését teszi lehetővé rövid felvételi idő mellett. Az eredmények értékelését korszerű szoftverek segítik, melyek a megjelenítésen túl számos, anyagtudományi vagy élettani szempontból fontos mennyiségi adat meghatározását teszik lehetővé.
A röntgencső transzmissziós W anóddal üzemel a 20-190 kV feszültség és 50-1000 μA áram tartományban (max. 25 W teljesítménnyel). A röntgenforrás és a minta közé Al, Ti, Cu és Mo szűrők helyezhetők. Két kamera készítheti a felvételeket: egy 3 Mpx-es ún. „Flat Panel” szcintillátor (tipikusan 1-56 μm pixel felbontásokhoz, 5-25 W teljesítmény tartományban), valamint egy 11 Mpx-es CCD (tipikusan 400 nm – 5 μm pixel felbontásokhoz, 1-5 W teljesítmény tartományban).A mintatartókra legfeljebb 20x20x20 cm3 dimenziókkal rendelkező minta helyezhető el, valamint rendelkezésre állnak különböző mechanikai (összenyomás, húzás, max. F = 440 N) és hőmérsékleti hatások (T = -20 °C – 80 °C hűthető/fűthető) vizsgálatára alkalmas mintatartók is.
Számítógépek:
adatfeldolgozáshoz 2x XEON 3.1 GHz 10 magos CPU, 128 GB DDR3 RAM, 512 GB SSD + 12 TB HDD
megjelenítéshez 2x XEON 2.6 GHz 8 magos CPU, 64 GB DDR3 RAM, 512 GB SSD + 8 TB HDD.
SZTE micro-CT webpage
A mágneses magrezonancia (NMR-spektroszkópia) széles körben alkalmazott kémiai szerkezetvizsgálati módszer, amely molekuláris szintű szerkezeti információt nyújt oldat fázisú mintákról. A módszer a vizsgálandó molekulát alkotó atommagok kvantimmechanikai mágneses tulajdonságának mérésén alapszik. A projektben beszerzett ASCEND 500 MHz-es NMR készülék 5mm-es, heteromagokra optimált, N2-cryo hűtött fejjel van felszerelve. A készülékhez beszerzett automata mintaváltó 5 különböző hőmérsékletre képes előtemperálni a mérendő mintákat, ami által alkalmas metobolomikai kutatásokhoz. A cryo hűtött fej nagy érzékenysége miatt a minták gyors analizálást biztosítja a felhasználók számára.
Az Agilent 7820A gázkromatográf egyszerű, rutin feladatok elvégzésére alkalmas műszer, mely robusztus jellegének köszönhetően megbízható, pontos analitikai eredményeket biztosít nem csak laboratóriumi, hanem ipari környezetben is. Mind manuális, mind pedig automatikus mintaadagolás valósítható meg, akár gáz-, akár folyadék mintáról is legyen szó. 5 db, egymástól független fűtött zónával rendelkezik. Az inlet és a hozzá kapcsolható detektorok elektronikus pneumatikus vezérlésűek. A split/splitless injektor képes arra, hogy úgynevezet lefúvatással a beadagolt minta mennyiségének csak egy részét engedi az oszlopba bejutni. A rendszer több detektorral is használható (FID, TCD, ECD, NPD, FPD, MS). A GC teljes körű vezérlését az OpenLAB EZChrom és OpenLAB Chemstation, MSD Chemstation és Masshunter szoftverek valósítják meg.
Ábra: CO2 – H2 gázelegy mellett mért szelektivitás CuO/ZnO/Al2O3 katalizátoron